Yatak Odası Perde Modelleri

Yatak Odası Perde Modelleri

  • 14 Haziran 2018
  • Editor

Yatak odası dekorasyonuna, en az diğer odalar kadar önem vermek gerekir. Çünkü gece uyumak için kullanılan bu mekândaki huzur, tüm günü dinç geçirme garantisi verir. Dekorasyonda en önemli unsurlardan biri, mekâna uygun doğru perde seçimidir. Dışarıdan gelen ışığı belli oranda süzen ve görüntüyü engelleyen perdeler, rahat kullanım ve şıklık açısından da önemlidir. Doğru seçilmiş bir yatak odası perdesi, yalnızca dinlenmek için kullandığınız mekâna enerjisini katacaktır. Yatak odası perde modelleri çeşitli olduğu için, ilk olarak odada bulunan pencerenin özelliklerini dikkate almak gerekir. Yine renk ve desen belirlemek için diğer mobilyalar ile uyum aramak önemlidir.

Klasik mobilyalar ile döşenmiş geniş yatak odalarında, bol desen içeren perde çeşitlerine yönelmek mümkündür. Renkli kenar fonlar ve çiçek desenli tüller ile nostaljik bir havası bulunan bu perdeler, mekanı daha gösterişli hale dönüştürür. Yatak odası fon perdeler ile uygun renkte seçilen işlemeli bir yatak örtüsü ve üstünde kullanılan renkli bol yastık, yatak odasını harika bir mekân haline dönüştürür. Yine klasik mobilyalar ile uyum sağlaması açısından renkli ve boncuklu stor perde çeşitlerinden kullanmak mümkündür.

Sade, modern ve işlevsel mobilya sevenlerin ise abartıdan uzak perde modellerine yönelmesi gerekir. Açık renk fonlar ile birlikte kullanılan düz renk stor ve zebra tüller, yatak odasında kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle sık açılan pencereler için önerilen bu tül çeşitlerinin, dar yatak odalarını daha geniş gösterme özelliği bulunur. Fakat sade mobilya çeşitleri ile kullanılan ve yine sade bir ortam yaratan bu tüller, tablo, resimlik ve iri aydınlatmalar ile tamamlanmalıdır.  

Işığa karşı fazla duyarlı bireylerin yatak odası perdesi seçerken, kalın fonlara yönelmesi önemlidir. Işığı çok az yansıtan bu fonlar, gün ışığını yansıtmaz ve daha rahat uyuma garantisi verir. Kadife kumaştan üretilen ve oldukça gösterişli desenleri bulunan bu fonların, desen çeşitliliği fazladır. Küçük mekânlar için; sütlü kahve, gri gibi soft renkler tercih edilirken, büyük yatak odaları için; bordo, mürdüm, mavi veya koyu kahverengi gibi gösterişli renklere yönelmek mümkündür.