Salon Takımı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon Takımı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 31 Mayıs 2018
  • Editor

Misafir ağırlamak amacıyla kullanılan salonların, diğer odalardan daha titizlikle döşenmesi gerekir. Ev sahibinin zevkleri ve yaşam tarzı hakkında bilgi veren salon dekorasyonu, gösterişli aynı zamanda kullanışlı olmalıdır. İlk olarak salon için en uygun mobilya takımını belirlemek gerekir. Salon takımı seçilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Salon büyüklüğü göz önüne alınarak, salon duvarlarının rengine karar verilmelidir. Dar salonlar için açık renk tonları seçmek gerekir. Duvar boyasının renginde, salon için seçilen mobilya rengi de belirleyicidir.
  • Dar salonlar için seçilen koltuk ve masa takımının, küçük boyutlu olması gerekir. Aşırı hantal mobilyalar dar olan salonu daha kasvetli gösterir. Mobilyaların siparişini vermeden önce, ölçüm ve planlama yapmak gerekir.
  • Çok dar salonlar için daha az yer kaplayan köşe koltuk takımları uygundur. Özellikle tek yaşayan bireylerin salonları bu koltuklar sayesinde sade, şık ve kullanışlı olur.
  • Salon özellikleri dikkatle incelendikten sonra, masa takımı seçilmelidir. Dikdörtgen salonlara yuvarlak veya kare masa kullanılabilir. Kare salonlara ise yer kazanmak açısından oval veya dikdörtgen masa çeşitleri tercih edilir.
  • Salonu, süslemek amacı ile çok fazla eşya ve aksesuar ile doldurmak yanlıştır. Az sayıda ama mekânın ruhuna uygun ev aksesuarları kullanarak, ortamı daha şık göstermek mümkündür.
  • Salon avize ve perdelerinin, renk uyumu göz önüne alınarak seçilmesi gerekir. Pencerenin özelliklerine göre gösterişli perde çeşitleri belirlenmelidir. Döşemelikler ile uyumlu renkte seçilen kenar fonlar ise mobilyaların güzelliğini çok daha fazla göz önüne serer. Yine mobilyalar ile uyum sağlayacak şık bir aydınlatma ev dekorasyonunda harikalar yaratır.
  • Salon gibi sık kullanılan mekânlarda, görüntü kadar rahatlıkta ön planda olmalıdır. Rahat bir şekilde oturma imkânı veren koltuklar ve kalabalık misafirleri sofrada ağırlama şansı veren masa takımı, salon seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Az ışık alan salonlarda; duvarların, perde ve halıların açık renk seçilmesi gerekir. Kırık beyaz, bej, buz beyazı gibi açık ve ışıltılı renkler,  karanlık ortamların daha aydınlık görünmesini sağlar.