Perde Seçmenin İpuçları

Perde Seçmenin İpuçları

  • 25 Mayıs 2018
  • Editor

Bir evi sıradanlıktan kurtaran en önemli ayrıntı, doğru seçilmiş perdeleridir. Aslında perdeler, dışarıdan gelen ışığı filtrelemek ve evin dışarıdan görünmesini engellemek amacı ile kullanılır. Ama perde seçerken; kullanımın yanında evin boyutuna ve evdeki diğer eşyalar ile uyumuna da bakmak gerekir. Günümüzde renkli, desenli veya sade birçok perde çeşidi mevcuttur. Eve en yakışan perdeyi belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Evin döşenme tarzı, seçilmesi gereken perdenin özellikleri konusunda bilgi verir. Klasik mobilyalar ile döşenmiş evlerde daha çok sade renkler ve minik desenler tercih edilmelidir. Koyu fonlar ve açık renk tüller seçilerek klasik mobilyalara daha fazla vurgu yapmak mümkündür.
  • Modern tarzda döşenmiş evlerde, stor, katlamalı, zebra veya jaluzi türü perdelerden kullanmak mümkündür. Fakat bu tür evlerde, mobilya desenleri göz önüne alınmalıdır. Desenli mobilya bulunan evlerde, tek renk perde çeşitlerine yönelmek evi daha sade gösterir ve göz yormaz.
  • Küçük pencereli evlere perde seçmek dikkat ister. Bu tür pencerelerde, sade gösteren tek renk stor perde çeşitlerine yönlemek gerekir. Yere kadar cam olan evlerde ise yerlere kadar uzanan ve bol pile içeren gösterişli perde çeşitlerinden kullanmak mümkündür.
  • Tek renk seçilen perdeleri daha gösterişli hale getirmek için, bazı küçük ipuçlarından faydalanılabilir. Mesela perde bağı kullanılabilir. Perde renginde veya bir ton koyu veya açık renkte seçilen perde bağları, sıradan perdeleri daha gösterişli hale dönüştürecektir.
  • Sıradan perde yerine daha gösterişli perde tercih edenlerin, birkaç renkteki perdeyi yan yana kullanması mümkündür. Fakat birlikte kullanılan perdelerin kumaşları, aynı cins ve kalınlıkta olmalı aralarında renk uyumu bulunmalıdır.
  • Perde seçmenin ipuçları; evdeki aksesuarlar ile perdelerin uyumudur. Duvarların rengi, mobilyaların hatta köşelerde kullanılan abajurların rengi perdeler ile uyumlu olmalıdır. Bir birine zıt renkler kullanmak evde karışık bir görüntü yaratır ve ortamı boğar.
  • Sık açılan pencerelere, kolay açılıp kapanabilen ve çerçeveye monte edilebilen perdeler kullanmak gerekir. Tek camlık zebra perde, fazla kullanılan bu pencerenin çok daha işlevsel olmasını sağlar.