Perde Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Perde Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • 08 Ağustos 2018
  • Editor

Perdelerin evimizdeki yeri

Perdelerin evlerimizde ki önemi oldukça büyüktür. Sonuç itibarıyla bir şeyi çekici kıran göze hoş gelen görselliğidir. Boş bir evde kimse oturmak istemez ancak arzu ettiğiniz aksesuarla süslenmiş bir ev sizlere daha mutlu bir evi garanti eder.İşte aksesuar konusu bu kadar önemli bir hususken evin en büyük aksesuarı perdedir dersek perde konusunun önemini vurgulamış oluruz sanırım.

Hal böyle olunca da kafalarda nasıl evim için uygun perdeyi bulabilirim, perde seçerken nelere dikkat etmeliyim gibi kafa karışıklığına yol açan sorular beliriyor. Bu yazımızda sizlerin doğru perde seçimini yapabilmeniz için bilmeniz gereken birkaç husustan bahsedeceğiz.

Perdelerin İşlevi

Evet perdelerin en önemli işlevi evin dışarıdan görünmesini engellemektir. Ancak tabi ki perdeleri yalnızca bu işleviyle sınırlı bir ev eşyası olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır.Perdelerin temel işlevinin (evi dışarıdan görünmesinin engellenmesi) yanı sıra bir diğer önemli işlevi de evin dekorasyonundaki yeridir.Evinizi sıradanlıktan çıkaracak olan en büyük unsur doğru şekilde seçilmiş perdelerdir diyebiliriz.peki bu kadar önemli bir konuda ne şekilde hareket etmeliyiz ?

Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da belirtildiği üzere perdelerin temel işlevi evin içinin dışarıdan görünmesini engellemektir. Bunun dışında dışarıdan gelen rahatsız edici ışığa set çekip bir nevi filtrelemek için de kullanılabilmektedir.Ancak en önemli fonksiyonlarından biri şüphesiz ki güzel bir ev dekorasyonu ürünü olmasıdır.

 Perde seçimi yaparken temel işlevsel özelliklerinin beraberinde dekoratif özelliklerine de dikkat edilmesi gerekir. Günümüzde gerek renk bakımından gerekse desen bakımından pek çok perde çeşidi bulunmaktadır. Bu kadar çeşitlilik mevcutken seçim yapmakta zor oluyor ancak siz değerli blog okuyucularımız için dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurları derledik.

İlk olarak evdeki diğer eşyalarımızla uyumlu olacak bir perde modeli seçmeliyiz. Aksesuar konusundan bahsederken uyumun ne kadar önemli olduğunu dile getirmiştik. Uyum konusunda bahsettiklerimiz perde ve diğer ev eşyaları için de geçerlidir. Klasik tarzda eşyaların bulunduğu bir evde sade ve koyu renkler daha güzel durabilirken daha hareketli ve modern eşyalarla döşeli evlerde daha renkli perdeler tercih edilebilir.

Perde dünyasındaki son trend olan zebra perdeler modern tarzda döşenmiş evlerde tercih edilmelidir.Stor,zebra veya jaluzi türü perdeleri modern tarzda döşenmiş evlerde kullanmak doğru olacaktır.Bu tarz evlerde perde alırken mobilya işlemelerindeki desenler veya mobilya kumaşındaki desenlere dikkat edilmeli bunların paralelinde perde desenleri seçilmelidir.Eğer mobilyalarınız desenli ise tek renk perde tercihi yapmak evinizi daha sade gösterecek ve mobilyanızdaki desenleri de evin geneline yayıp yumuşatacaktır.

Perde Seçerken Diğer Aksesuarları da Düşünün

Perde seçerken evdeki eşya ve aksesuarlara dikkat edilmesi buna göre bir seçim yapılmasından bahsettik. Bunun yanı sıra pencerenizin ölçüsüne göre de doğru perdeyi aramalısınız. Şüphesiz ki pencere ölçünüzü söylediğinizde perde alacağınız yer sizlere yardımcı olacaktır. Ancak biz yine de aklınızda kısa bir bilgi edinmeniz amacıyla kısaca bahsedelim. Eğer pencereniz küçük ise bu tarz pencerelerde, çok fazla deseni olmayan sade tek renk stor perde kullanmak doğru olacaktır. Çünkü zaten küçük bir alanda desenin de bol olması göze kalabalık gelecek ve hoş durmayacaktır.

Zeminden başlayan büyük pencereli evlerde ise pencereye orantılı şekilde yere kadar uzanan ve bol pile içeren perde çeşitleri tercih edilebilir. Pencereniz büyük değilse bahsettiğimiz gibi bol desenli ürün kullanmamanızı önermekteyiz.

Sadelik Her Zaman Moda

Sadelikten yanaysanız ve bu nedenle tek renk sade bir perde almayı düşünüyorsanız da perdenize ekleyeceğiniz perde bağı, perde tokası gibi ürünleri kullanarak perdenize hareket getirebilirsiniz. Bu şekilde perdeleriniz sadeliğini korurken sıradanlıktan da uzaklaşacaktır.

Eviniz modern ve hareketli eşyalar ile döşeli ise perdelerinizi de bu doğrultuda seçebilir ve birkaç farklı perde ile kombin yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus perdelerin aynı veya benzer kumaşlardan seçilmiş olması ve desenlerinin uyumlu olmasıdır.

Ev eşyalarıyla uyumlu şekilde perde almanızı belirtmiştik. Bununla birlikte tabi ki duvarlarınızın rengiyle de uyumlu şekilde perde seçimi yapmalısınız. Uyumlu renkler seçmeye özen göstermelisiniz.

Günlük hayatta çokça kullanacağınız, açıp kapayacağınız pencereler için bu hususu göz önüne alarak kullanışlı olacak şekilde perde seçmelisiniz.