Mutfakta Masa Örtüsünün Önemi

Mutfakta Masa Örtüsünün Önemi

  • 06 Haziran 2018
  • Editor

Bir evin en sık kullanılan bölümü şüphesiz mutfaktır. Yemek saatlerinde bir araya gelen ev ahalisi, uzun sohbetler yaparak günü masada değerlendirir. Bu sebeple ev dekorasyonu ilk olarak mutfaktan başlamalıdır. Mutfak boyutlarına göre seçilmiş mutfak mobilyalarının yanında ev halkının sayısı göz önüne alınarak seçilmiş bir masa kullanılır. Mutfak masasını daha fazla göz önüne çıkartan ise kaliteli bir mutfak masa örtüsü olur. Fakat mutfak gibi çok çabuk kirlenen mekânlarda kullanılan masa örtülerinin; suya dayanıklı olması, kir tutmaması, rengi ve deseni ile mutfak dekorasyonuna uyum sağlaması gerekir. Masa örtülerinde oldukça fazla kumaş tercihi vardır. Pamuklu kumaşlar anti bakteriyel özelliği ile bilinir ve mutfak gibi çabuk kirlenen mekânlarda sıkça kullanılır. Polyester masa örtüsü ise sık yıkamaya dayanıklıdır. Kirleri çabucak çıkar.  Keten kumaştan hazırlanan masa örtüleri oldukça şık ve göz alıcıdır. Hem Yaz hem Kış aylarında rahatça kullanılan bu ürünler, hafifliği sayesinde kolayca yıkama ve serme garantisi verir.

Mutfak masasına örtü alırken, örtüde kullanılan desen de göz önüne alınmalıdır. Günümüzde kullanılan; kanaviçe desenli, dantelli, işlemeli masa örtüleri, kullanıldığı mekânı değiştirir. Düz kumaştan hazırlanan ortası dantelli masa örtüleri ise daha özel misafirleri şık bir masaya davet etmek açısından idealdir. Yine dertsiz masa örtüsü adı verilen desenli veya düz renk kumaştan üretilmiş her yemekten sonra yıkanabilen masa örtüleri bulunur. Ütü gerektirmeyen bu örtülerin hemen her boyu mevcuttur. Daha çok çocuklu ailelerin günlük kullanımına uygun özelliktedir.

Mutfak masasına masa örtüsü seçerken, yalnızca ev halkını düşünmemek gerekir. En kalabalık misafirlere sorunsuz şekilde yemek ziyafeti vermek için ihtiyaç ve zevklerinizi göz önüne alarak doğru masa örtüsünü seçmek gerekir. Ender kullanım için hazırlanmış bir birinden değerli mutfak masa örtüleri bulunur. Kare, dikdörtgen veya yuvarlak masalar için hazırlanmış bu örtüler, kadınların altın günlerinde veya yemek davetlerinde ikramlıkları daha gösterişli sunma garantisi verir. Kırmızı, beyaz ve krem gibi her renkte üretilen, işleme ve desenler ile daha gösterişli hale getirilen bu örtüler, klasik veya modern tarzda mutfak masaları ile rahatlıkla kullanılabilir.