Mutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Mutfak Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

  • 08 Haziran 2018
  • Editor

Evin en çok kullanılan bölümü olan mutfakların dekorasyonu dikkatli şekilde yapılmalıdır. Çünkü mutfaklar yalnızca yemek pişirmek açısından değil ailece hoş vakit geçirmek açısından da önemlidir. Mutfak dekorasyonu başlamadan önce, mutfak boyutları dikkate alınmalıdır. Çünkü geniş mutfaklar için oldukça fazla seçenek bulunur ama dar mutfakları geniş göstermek gerekir. Kullanım alanını artırmak için birkaç dekorasyon hilesine başvurmak gerekir.

Mutfak duvarları; su ile çok fazla temas edilen bu mekânda, seçilen duvar boyalarının suya dayanıklı olması kullanım kolaylığı sağlar. Mutfak duvarlarını komple fayans ile kaplamak yerine, suya dayanıklı boya çeşitlerinden kullanmak mümkündür. Duvar renkleri ise mutfağın ebatlarına bakılarak kararlaştırılır. Dar mutfaklarda açık renkler kullanmak önemlidir. Beyaz, gri gibi renkler dar mutfakları geniş göstermek için ideal olur.

Mutfak dolapları; değişik ahşap malzeme kullanılarak üretilen bir birinden şık mutfak dolapları mevcuttur. Komple beyaz mutfak dolapları, mekânı daha aydınlık ve geniş göstermek açısından faydalı olur. Fakat geniş bir mutfağa sahip olanların, siyah veya mor gibi değişik renklere yönelmesi mümkündür. Ayrıca iki renk tasarlanan mutfak dolapları da günümüzde sıkça kullanılır. Siyah ve beyaz karıştırılarak veya beyaz dolaplara küçük bir parça neon renkler ilave edilerek oluşturulmuş mutfak dolapları, evinizi sıradanlıktan kurtarır.

Mutfak tezgâhı;  yemek yapmak için sıkça kullanılan mutfak tezgâhının, şıklığı kadar dayanıklı olması ve kolay temizlenmesi de önemlidir. Mermer, ahşap ve granit seçenekleri bulunur. Ahşap mutfak tezgâhları görüntü olarak hoş gelse de su ile sık temas ettiği için kullanım açısından dayanıksızdır. Granit tezgâh çeşitleri ise mutfak dekorasyonu yaparken sıkça kullanılır. Çabuk temizlenen ve uzun süre dayanan bu ürün, görüntü olarak oldukça gösterişlidir. Yine mermer mutfak tezgâhları, uzun yıllardır kullanılan ama asla modası geçmeyen seçenekler arasında yer alır. Son birkaç yılda kullanımı artan çelik tezgâhlar ise ömür boyu kullanım garantisi vermesi ve her mutfakla uyum sağlaması açısından önemli bir seçenek olur.

Mutfak aydınlatmaları; şık bir mutfak dekorasyonu yapmak için aydınlatma seçerken, mutfağın başka odalara açılıp açılmadığına bakmak gerekir. İki bölmeden oluşan mutfaklarda aynı model aydınlatmalar kullanmak önemlidir.