Küçük Evler İçin Pratik Çözümler

Küçük Evler İçin Pratik Çözümler

  • 01 Haziran 2018
  • Editor

Küçük evlerde yaşamak, aslında büyük evlerden daha pratiktir. Temizlenmesi gereken alan az olduğu için, günümüzde birçok aile kullanışlı küçük evleri tercih eder. Fakat kullanım alanı dar olan bu evleri döşerken, uygun mobilyalar kullanmak ve her alanı maksimum verim alacak şekilde değerlendirme garantisi veren ufak hilelere başvurmak gerekir. Küçük evler için pratik çözümler arayanların dikkat etmesi gereken birkaç ayrıntı şöyle sıralanabilir;

  • Küçük evleri döşerken, büyük boyutlu mobilyalardan kaçınmak gerekir. Heybetli mobilyalar, evin kullanım alanını daraltır. Ayrıca temizlik yaparken çekecek fazla alan olmadığı için mobilya altlarına ulaşmak bir hayli zordur.
  • Küçük evlerde, fazla renk kullanmaktan kaçınmak gerekir. İri desenli koltuk döşemeleri veya koyu renk duvarlar, karanlık yaratarak boyut olarak küçük mekânları daha dar gösterir. Karmaşık desenli renkli duvar kâğıtları kesinlikle geniş mekânlar içindir. Duvarlarda; kırık beyaz, sütlü kahve veya bej gibi açık renk tonlarına yönelmek ve mobilyalarda tek renk sade kumaş tercihleri yapmak önemlidir.
  • Dar mekânları döşerken, ortamı daha ferah gösteren büyük ebatlı aynalardan faydalanmak gerekir. Salon duvarına yerleştirilen iri ve gösterişli bir ayna, odayı olduğundan çok daha büyük gösterecektir.
  • Diğer önemli küçük evler için pratik çözüm; çok fazla ev aksesuarı kullanmaktan kaçınmaktır. Çok fazla biblo, tablo veya resim çerçevesi kullanmak, karmaşaya neden olur. Bunun yerine az sayıda ama dekorasyonu tamamlayan gösterişli aksesuarlara yönelmek gerekir. Sade mobilyalar ile dekore edilen evlerde metalik veya neon renklerde aksesuarlar kullanmak ortamın enerjisini artıracaktır.
  • Mutfak ve banyo dolaplarının beyaz veya krem rengi seçilmesi mekânı olduğundan çok daha geniş gösterir. Özellikle çok küçük mutfak ve banyolar için bu zorunlu bir tercihtir.
  • Küçük ev döşerken, tüm alanları maksimum verim alacak şekilde kullanmak gerekir. Merdiven altlarına veya balkonlara bol çekmeceli dolaplar yaptırmak, fazla eşyaların yerleştirilebilmesi için fazladan yer temin etme şansı yaratır.
  • Küçük evlerde, fazla eşya barındırmamak gerekir. Günün birinde lazım olur mantığı ile yıllarca saklanan eşyalar, boyut olarak küçük olan evin karmaşasını artıracak, kullanım alanını daraltacaktır.