Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • 20 Haziran 2018
  • Editor

Giysiler gibi mobilya modasının her yıl değişmesi, sürekli yeni ve daha gösterişli koltuk takımlarının piyasaya çıkmasını sağlar. Bu bir birinden şık koltuklar arasından en doğru tercihi yapmak için, evin boyutlarını dikkate almak gerekir. Çünkü mobilyaların da oldukça büyük ve fazla yer kaplayan çeşitleri mevcuttur. Daha çok geniş salonları doldurmak için tercih edilen bu mobilyalar, standart ebattaki evlerde kullanım alanını daraltır. Az yer kaplayan ama mekâna şıklık katan spor ve kullanışlı bir mobilya arayanların, köşe koltuk takımı çeşitlerine göz atması gerekir. Yerden tasarruf etme garantisi veren bu koltuklar, gerektiğinde çok pratik şekilde yatak olabilmektedir. Özellikle gençler tarafından tercih edilir.

Köşe koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Köşe koltuklar, birkaç ebatta üretilir. Daha küçük mekânlarda kullanmak amacı ile parçası az, mini döner koltuklar mevcuttur. Köşe koltuk model ve boyutuna karar vermeden önce, yerleştirilecek mekânın ölçüleri göz önüne alınır.  
  • Köşe koltuk takımları, hem kaliteli firmaların hem ucuz malzeme kullanan firmaların sıkça imal ettiği ürünlerdir. Uzun süre kullanılacak köşe koltukların, sağlam olması ve kaliteli malzemeden üretilmiş olması önemlidir. Rahat kullanım açısından tercih edilen bu mobilyaların döşemeleri kir tutmaz kumaştan seçildiğinde, uzun yıllar rahat kullanım olanağı sunar.
  • Köşe koltukların; tam köşe veya kenar bölgesine gelen yerde, sehpa aparatı bulunan modelleri mevcuttur. Bu koltuklar, sıkça misafiri gelen aileler açısından oldukça faydalıdır. Kullanım alanını daraltmadan servis yapma olanağı sağlayan mobilyalar, şık bir görüntü yaratmak açısından aksesuar yerleştirmek veya sık okunan kitapları el altında bulundurmak içinde işinize yarar.
  • Köşe koltuk takımının rengine karar verirken, evdeki mevcut eşyalar ile uyumu göz önüne alınmalıdır. Duvar renkleri, halılar ve perde renkleri, koltuk takımının olması gereken renk hakkında fikir verir.
  • Büyük salonlara köşe koltuk takımı seçilirken, berjerli koltuk takımlarına yönelmek gerekir. Böylece hem salonu daha zengin gösterme şansınız olur hem fazladan bir kişiye daha oturma alanı açılır. Farklılık arayanların, iki ayrı renkteki köşe koltuk takımını aynı salonda kullanması mümkündür.