Kaliteli yatak örtüsü seçimi

Kaliteli yatak örtüsü seçimi

  • 24 Mayıs 2018
  • Editor

Çalışma hayatı ve arkadaş ziyaretleri derken, her akşam büyük bir özlemle eve koşarız. En özel yaşam alanları olan evlerin dekorasyonu bu nedenle önemlidir. Fakat yatak odasının dekoru ayrı bir önem arz eder. Kişinin kendini en dingin hissettiği yer olan yatak odası, günün yorgunluğunu çıkartacak ölçüde rahat ve konforlu düzenlenmelidir. Mobilyalar, yatak ve yatak örtüsü, nevresimler, hatta yastıklar yatak odası mobilyasını tamamlayan ve yatağın rahatlık kapasitesini artıran önemli detaylardır. Her bireyin zevkleri değişiklik gösterir.

Kaliteli bir yatak örtüsü seçerken, ilk olarak kumaş cinsi incelenir. Pamuk, sentetik veya ipek kumaş kullanılarak hazırlanan yatak örtülerinin, her biri farklı mevsim için uygundur. Fakat hava aldırması ve bakteri tutmaması gibi önemli özellikleri bulunan pamuk yatak örtüsü tüm mevsimlerde güvenle kullanılabilir. Özellikle alerjik hastalıkları bulunanlar için önerilen pamuklu kumaş, hafif yapısı ve yumuşacık hissi ile yatak örtünüzü evinizin en önemli aksesuarı haline dönüştürecektir. Üstelik yıkama talimatı göz önüne alınarak makineye atıldığında, ilk alındığı günkü kadar parlak ve yumuşak şekilde temizlenir. Yani uzun yıllar kullanma garantisi verir. Yine desen belirlerken odada bulunan mobilyaları göz önünde bulundurmak gerekir. Klasik mobilyalar seçilerek oluşturulmuş yatak odaları için; ipek, saten gibi daha gösterişli kumaşlar ve boncuklu yatak örtüsü kullanmak önemlidir. Modern tarzda döşenmiş yatak odalarında ise daha hafif ve spor duran sentetik baskılı örtüler tercih edilir. Fakat mobilya ile uyum içinde seçilen bir yatak örtüsü, mekânın şık görünmesini sağlayacağı gibi dinlenmek için döşenen alanı sıcacık bir yuvaya çevirecektir.

Çeyiz sandıklarının en önemli parçaları, şüphesiz yatak örtüleridir. Geçmişte el işçiliği ile hazırlanan saten yatak örtüleri, oldukça zahmetli ama bir o kadar gösterişlidir. Günümüzde ise el işçiliği ile yapılan yatak örtülerinin yerini özel tasarım yatak örtüleri almıştır. En kaliteli kumaşlar kullanılarak özel üretilen bu yatak örtüleri, gelin yatağını gösterişli hale getirecek özellikte işlemeler ile donatılmıştır. Renk seçeneği fazla, baskı çeşidi oldukça özelliklidir. Yatak odasındaki mobilyalar ile uyumlu birçok renk seçenekleri mevcuttur.  Değişik ebattaki yataklara uyum sağlayabilen bu örtüler, farklı nevresim ve yastıklar ile kombine edilebilir