Ev Dekorasyonunda Perdenin Yeri

Ev Dekorasyonunda Perdenin Yeri

  • 30 Mayıs 2018
  • Editor

En sıradan mekânları dahi oldukça şık hale dönüştüren perdelerin, ev dekorasyonundaki yeri özeldir. Bir birinden şık perde modelleri arasından ortama uygun şekilde seçilen perde, eve ilk girende oldukça farklı bir izlenim bırakır. Son yıllarda piyasaya çıkan çok farklı perde çeşitleri mevcuttur.

Stor perde, zebra perde, katlamalı perde, klasik veya jaluzi perdeler, hem dışarıdan yansıyan ışığı süzer hem görüntü alınmasını önler. Fakat bu perde çeşitlerinin her biri, farklı mekân ve mobilyalar ile uyum sağlar.  Yani ev dekorasyonunda perdenin yeri, tartışılmaz derecede büyük öneme sahiptir.

Perde seçerken; ilk olarak perdenin kullanılacağı oda ve pencerelerin boyutu dikkate alınır. Salon perdelerlinin bir parça abartılı, mutfak ve yatak odası perdelerlinin daha sakin ve dingin olması gerekir. Yere kadar uzanan pencerelerde yine yere kadar uzanan perde çeşitleri kullanılır. Yere kadar olan ve pile fazlalığı nedeni ile oldukça zengin görünen düz veya desenli perdeler, evin çok daha gösterişli olmasını sağlar. Camın sık kullanılması ve dışarıdan gelen ışığın miktarı, perde seçimini etkileyen önemli ayrıntılardır.

  • Evde bulunan mobilyaların tarzına uyumlu perde çeşitlerinden kullanmak gerekir. Country tarzı döşenmiş bir evde, çiçek desenli açık renk perdeler kullanılabilir. Modern tarzda döşenmiş bir evde ise daha çok katlamalı stor çeşitleri ve kenarlarında canlı renk fonlar öne çıkar.
  • Ev dekorasyonunda perdenin yeri önemlidir. Çünkü evi daha geniş göstermek için perdelerden yardım alınabilir. Özellikle dar evlerde daha sade ve açık renk perdeler kullanmak gerekir. Çünkü bu tür evlerde kullanılan çok katlı perde çeşitleri odayı boğar.
  • Farklı ve özel perde arayanların ufak dokunuşlar ile zengin görünümlü perde çeşitlerine kavuşması mümkündür. Farklı renkteki perdeleri yan yana kullanarak veya perde renginden farklı hatta metalik süslemeleri olan bir perde kurdelesi seçerek perdelerinizi sıradanlıktan kurtarabilirsiniz.
  • Son birkaç yılda sıkça tercih edilen stor perdeler, bazen her eve veya pencereye uymayabilir. Bu perdelerin mekanizması, özellikle küçük mutfak camlarında sorun yaşanmasına neden olur.
  • Ev dekorasyonunda perde seçimi, titizlikle yapılmalıdır. Uzun yıllar kullanılan doğru seçilmiş perdeler, evi sıcacık bir yuva haline dönüştürür.