Çocuk Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

Çocuk Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

  • 18 Haziran 2018
  • Editor

Çocuk odası dekorasyonu yaparken, odayı kullanacak ufaklığında fikirleri önemlidir. Kendini huzurlu hissedeceği ve eşyalarını sağlıklı şekilde yerleştirebileceği bir çocuk odası için, doğru renk ve parçaları bir araya getirmek gerekir. Henüz kendi odası hakkında karar verebilecek yaşta olmayan çocukların ebeveynleri, çocuğun zevk ve rahat kullanımını gözeterek bir oda hazırlamalıdır. Çocuk odası dekorasyonu başlarken, ilk olarak odaya hâkim olacak renge karar vermek gerekir. Yine çocukların maceracı yapısı hesaba katılarak, değişik fikirler ile hazırlanmış yatak odası mobilyaları, çocuklar tarafından daha fazla sevilir. Diğer odalardan daha enerjik olması açısından, çocuk odalarında çok fazla rengi birlikte kullanmak mümkündür. Odayı daha gösterişli hale getirmek için, karikatürlü veya hayvan figürlü farklı bir aydınlatma kullanmak gerekir.

Farklı ve özel çocuk odası dekorasyonunun püf noktaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Çocuk odası dekorasyonuna ilk olarak duvarlardan başlamak gerekir. Sade ve sıradan duvar yerine farklı ve enerjik duvar kâğıtlarından faydalanmak mümkündür. Küçük çocuklar için eğlenceli duvar kâğıtları mevcuttur. Daha büyük çocuklar için ise sarı, kırmızı gibi göz alıcı renklere yönelmek gerekir.
  • Yatak seçiminde ise odanın büyüklüğü göz önüne alınır. Küçük yatak odalarında, ranza tipi yataklardan kullanmak gerekir. Özellikle iki kardeş aynı odayı kullanıyorsa, bu çözüm kullanım alanını genişletir ve diğer eşyalara fazladan yer kalmasını sağlar.
  • Yatak odasında giysi, kitap ve oyuncakları yerleştirmek için tüm ölü noktaları verimli kullanmak gerekir. Duvara monte edilen raflar, büyük sepetler veya kutular kullanarak, şık ve gösterişli depolama alanları elde etmek mümkündür.
  • Çocuk odası dekorasyonunda, ev aksesuarlarının ayrı bir önemi vardır. Yıkanabilen halı çeşitlerinden kullanmak, çocukların hijyeni açısından önemlidir. Yine çocuk odası için hazırlanan renkli perde çeşitleri, odayı daha albenili hale dönüştüren özelliktedir. Resimlik ve biblolar çocukların odasını daha fazla sevmesinin garantisini verir.    
  • Çocuk odasında bulunması gereken diğer eşya, doğru seçilmiş bir çalışma masasıdır. Odada fazla yer kaplamayan, diğer eşyalar ile uyum sağlayan çalışma masası aynı zamanda çocuğun rahatça ders çalışması açısından da önemlidir.