Bebek Odası Nasıl Dekore Edilmeli?

Bebek Odası Nasıl Dekore Edilmeli?

  • 19 Haziran 2018
  • Editor

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerin ilk günlerdeki heyecanı zamanla yerini tatlı ama yorucu bir koşuşturmaya bırakır. Bebeğin ismi, giysileri ve odası konusunda düşünmek ve harekete geçmek gerekir. Özellikle odasının, vakit evvel hazırlanması önemlidir. Bebek odası dekorasyonu yaparken, sağlık açısından hijyen ve rahatlık ön planda olmalıdır. Bunun yanında göze hoş gelecek şekilde dekore edilmiş bir bebek odası, doğum yaklaştıkça heyecanın artmasını sağlar. Mobilya seçiminden önce bebeğin cinsiyetini öğrenmek önemlidir. Çünkü kız ve erkek bebekler için kullanılan renkler bir birinden oldukça farklıdır.  

Doğru şekilde dekore edilmiş bebek odasını, bebek iki yaşına gelinceye kadar kullanmak mümkündür. Bu sebeple mobilya alırken, bebeklerin ilk yıllarda daha çabuk geliştiği göz önüne alınmalıdır. Yine rahat temizlemek açısından az parçadan oluşan ama kullanışlı mobilyalara yönelmek gerekir. 

Mobilyaları renklendirmede çok farklı kimyasallar kullanılır. Bu kimyasalların bebek sağlığı açısından zararlı olması kaçınılmazdır. Bu sebeple daha az işlemden geçmiş ahşap türlerine yönelmek gerekir. Yine çarpmalara karşı önlem almak açısından, bebek odası mobilyalarının yuvarlak kesimli olması yani keskin köşe içermemesi önemlidir.

Bebek odasının duvar renkleri de titizlikle seçilir. Koyu bir renk seçmek, bebeğin içine kapanık ve huzursuz olmasına neden olur. Oysa sarı, mavi veya su yeşili gibi enerjik renkler seçerek, bebeğiniz için daha huzurlu bir ortam yaratmak mümkündür. Üstelik bu renkler, bebeklerin etrafla daha fazla ilgilenmesini sağlar yani hayal dünyasının gelişmesi açısından uzmanlar tarafından tavsiye edilir. 

Bebek henüz dünyaya gelmeden başlayan giysi alışverişi, doğumdan sonra katlanarak artar. Bu giysileri rahat yerleştirmek açısından, bebek mobilyalarının işlevsel olması gerekir. Bol raf ve çekmece kullanılarak tasarlanan bebek odası mobilyaları, bebeğinizi büyütürken oldukça işinize yarayacaktır. Yine kullanım alanını genişletmek açısından daha sade modellere yönelmek faydalı olur.

Bebek odasının, diğer odalara nazaran daha bol renk içermesi gerekir. Bebek yatak örtüleri, yastıkları ve perde çeşitleri, sade ama kullanışlı odayı daha gösterişli hale getirmek açısından önemlidir. Karikatür veya masal kahramanlarının resimleri kullanılarak tasarlanmış bir birinden şık bebek yatak örtüleri mevcuttur.